Hakkında

Excel çoğu kullanıcının algıladığı ve buna bağlı olarak da bu doğrultuda kullandığı ne bir kelime işlemci (Word, EtherPad, OpenOffice, AbiWord, Jarte, WPS Office. vb.) ne bir tablo çizim aracı nede bir basit bir hesap makinesi değildir. Excel aslında eğer iyi kullanılabilirse bir programlama editörüdür. Yani istenir ve öğrenilirse kullanıcı, kod yazarak işlerini çok daha kısa zamanda, çok daha kolay ve hatta içinden çıkılmaz işlemleri kısa kodlarla rahatlıkla yapabilir. Buradaki kod yazma işlemi, hemen hemen tam olmasa da programcıların yazdığı kodlamaya çok benzer bir işlemidir. Makrolar bir yazılım uygulamasının parçası olarak veya bir programlama dilinin parçası olarak yazılan kod parçacıklarıdır aslında.

Bir makro dili ile bir programlama dili arasındaki ayrım kesin değildir. Genellikle bir makro dili, belirli bir programı özelleştirmeye izin verecek şekilde tasarlanırken, bir programlama dili tamamen yeni programlar yazmak için tasarlanmıştır.

Bu Sitede; Excel’de kullanılan hücre içi fonksiyonlar ile formüllerin kullanımına ya da Excel’in genel kullanımı gibi konulara yer verilmemiştir. Excel’i normal kullanmaktan ziyade ve hatta fonksiyonlar ve formülleri kullanmaktan daha da öte, Excel’i kendi isteğimiz ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda özelleştirip, normal kullanımda yapılması çok zor ve hatta imkânsız gibi gözüken işleri, makro kullanmak sureti ile daha basit ve işlevsel bir şekilde çözümlenmesinin öğrenilmesi amaçlanmıştır. Yani, Excel’in gözüken yüzünü kullanmayı öğrenmekten ziyade, arka tarafında/kod tarafında yapılabilecek şeyleri öğretmek hedeflenmiştir.

Kolaylıklar Dileğiyle...
Arama
Son Yorumlar
  • Muhteşem...çok beğendim...
  • Elinize sağlık...
  • Çok güzel olmuş, beğendim....
  • Yararlı bir konu benim için.
  • Emeğine sağlık